МЕДИЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ

У рамках проведення Європейського та Всеукраїнського тижня імунізації (з 23 до 29 квітня2023 року) Всесвітня організація охорони здоров’я розробила інформаційні матеріали про небезпеку захворювання на кір.

Download
Що варто знати про кір.pdf
Adobe Acrobat Document 1'010.1 KB

ІНФОРМАЦІЙНА ПАМ’ЯТКА    "КІР"

Кір – гостре інфекційне захворювання з  загальною інтоксикацією організму, катаральними  явищами носоглотки, в верхніх дихальних шляхах, очах, екзантемою. Характерною рисою корі є схильність до ускладнення у вигляді пневмонії.

Захворювання починається з порушення загального стану дитини: підвищення температури, появляються катаральні явища в  носоглотці, верхніх дихальних шляхах, в очах.

Проявами цього може бути риніт, кон”юктивіт, ангіна, бронхіт. Появляється пурпурна   екзантема і сіро-голубуваті плямки на слизовій оболонці щік (плями Філатова – Коплика),   що служить одним із ранніх характерних діагностичних симптомів.

 В період висипки (3-4 доби), відмічається інтоксикація, мідно-червона  макулезна висипка з нерівними краями, яка зливається. Вона має дуже характерний вид і локалізацію – появляється спочатку за вухами і на переніссі, обличчі,  шиї, і верхній частині грудної клітини. Потім вона опускається на тулуб і верхні кінцівки. Поступово висипка  бідніє і зникає в тій же послідовності, залишає буру пігментацію  шкіри з поступовим лущінням.

 

Збудник кору – вірус, малостійкий   в зовнішньому середовищі. Під дією сонячного світла він гине протягом кількох хвилин, при температурі + 37 градусів С руйнується за 30-60 хвилин, температуру +56 0 С витримує 3-5 хвилин.

Джерелом інфекції є хвора людина, при цьому період інфікування настає з початку продромального періоду і закінчується на 4  добу  після появи висипки.

Інфекції передаються повітряно - крапельним шляхом. Краплинки катарального ексудату хворого  проникають через  повітря в організм людини через слизову оболонку очей, верхні дихальні шляхи, носоглотку.

Перенесене захворювання залишає після себе стійкий імунітет.

Кір являється одним із самих поширених інфекційних захворювань дитячого віку.

В умовах хорошої імунізації дітей проти  кору  характерні риси епідемічного процесу дещо змінилися – знизився рівень захворюваності, згладжені сезонність і періодичність, зменшились осередки висипів. Використання коревої вакцини забезпечує високу  захищеність  привитих, які хворіють в 6-10  і більше разів менше ніж не привиті. Крім того, вакцина використовується для щеплень за епідемічними показниками дітям, які спілкуються з хворими на кір.

В дитячі дошкільні заклади і школи приймаються тільки діти, привиті проти кору.